Zegsman voor kwetsbare christenen

Stichting Gave onderhoudt steeds meer contacten met politiek Den Haag om op te komen voor de belangen van vluchtelingen. “Geen bewuste keus, maar het is op ons pad gekomen’, zegt directeur Jan Pieter Mostert.

De belangrijkste missie van Gave is kerken en christenen op te roepen om de vreemdeling gastvrij te ontvangen. “Dat is onze bijbelse opdracht”, aldus Mostert. Daarvoor hebben we medewerkers in het hele land. “Toch zijn we langzamerhand betrokken geraakt bij politieke discussies over vluchtelingen. Zo hebben we vorig jaar een gesprek gehad met minister Gerd Leers.”

Onderzoek bedreigingen

Mostert doelt daarbij op het recente onderzoek dat door Deloitte in opdracht van de minister van Immigratie en Asiel is uitgevoerd. Aanleiding daarvoor was een eerdere publicatie van Gave – gebaseerd op eigen onderzoek – naar gevallen van discriminatie en bedreiging van christenen door medebewoners op azc’s. De EO maakte daarover een televisieprogramma. De inhoud daarvan leidde tot kritische vragen in de Tweede Kamer en veel media-aandacht.

“Ik kan niet vooruitlopen op de resultaten van dit onderzoek”, zei Mostert tijdens het schrijven van dit artikel. “De resultaten worden eerst aangeboden aan de Tweede Kamer en zijn daarom nog vertrouwelijk. Wat ik wel kan zeggen, is dat het signaal – dat wij eerder hebben afgegeven – door het onderzoek wordt bevestigd. En nog altijd horen wij schrijnende gevallen van vluchtelingen, die voor hun leven vrezen. Door dergelijke situaties met de politiek te bespreken, hopen wij bij te dragen aan een verbetering van de meldingsprocedure voor bedreiging en discriminatie.”

“En nog altijd horen wij schrijnende gevallen van vluchtelingen.”

Naast de veiligheid van christenen zijn er ook gesprekken met het COA (Centraal Orgaan opvang asielzoekers) over de contacten die er zijn tussen asielzoekers en kerken. Op diverse azc’s wordt er door het COA erg argwanend gekeken naar de activiteiten van de kerken. We hebben het gevoel dat soms om oneigenlijke redenen christenen geweerd worden van het centrum. De religieuze neutraliteit van azc’s is voor COA het uitgangspunt, tegelijk ziet het COA de positieve rol die kerken kunnen hebben voor asielzoekers.

Vragen over bekering

Het is voor vluchtelingen erg moeilijk om asiel te krijgen op grond van hun bekering. Dat ze daardoor gevaar lopen bij terugkeer in hun land van herkomst lijkt minder belangrijk. Mostert: “Vaak wordt hen verteld: ‘Je kunt best terug naar je land, als je maar niet teveel voor je geloof uitkomt’.” Als voorbeeld noemt Gave’s directeur het onderzoek naar (schijn)bekeringen door de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). De vragen die daarbij worden gesteld, voldoen volgens hem niet. “Ze moeten bijvoorbeeld kunnen vertellen wie de vader is van Johannes de doper. Dergelijke vragen zijn absoluut niet toereikend om te bepalen of iemand wel echt christen is geworden. Dat vindt de Hoge Raad gelukkig ook.”

Naar aanleiding van deze geluiden, heeft Gave expertise opgebouwd om asielzoekers en advocaten hierbij te ondersteunen. Genoemde ontwikkelingen maken het steeds belangrijker om goede contacten te onderhouden met de politiek, zodat Gave actief invloed op het beleid kan uitoefenen. Daarom kijkt Mostert dankbaar terug op het gesprek dat hij met Leers mocht hebben. Daarin werden de eerste onderzoeksresultaten besproken. “Het is soms spannend om dergelijke contacten met Den Haag te onderhouden, maar we doen het met een goede reden. We zijn zegsman geworden voor een kwetsbare groep medechristenen. In die situaties mogen we erop vertrouwen, dat God ons de juiste woorden ingeeft. Dat heb ik persoonlijk mogen ervaren.”

Naast het gesprek met minister Leers heeft Gave ook korte lijntjes met vooral de christelijke politieke partijen. “Een aantal Tweede Kamerleden mogen we altijd bellen.” Mostert beschouwt de gesprekken met politici als een nieuwe ontwikkeling binnen Gave, die wél de missie van de organisatie moet dienen: het omzien naar de vreemdeling in Nederland. “We willen dat de overheid recht doet aan de vreemdeling.”

Tekst: Jeroen Kanis
Uit: Weergave maart 2012

 

Hier vind je meer inspirerende verhalen

BLIJF OP DE HOOGTE

Mis niets van ons Gave nieuws en aanbod

Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Artboard facebook google+ instagram linkedin maps pinterest twitter vimeo youtube world